Luin hiljattain kollegani LinkedIn-postauksen yrityksen perustamisesta ja toiminnanohjauksesta:
”Jos perustaisin huomenna oman pyöräliikkeen tai kuntosalin, mitä tekisin täysin päinvastoin kuin monet uudet yrittäjät tällä hetkellä?
Tapaan työssäni päivittäin upeita yrittäjiä, ja yksi toistuva teema yrittäjyyden alkumetreillä on järjestelmähankinnan siirtäminen ‘tulevaisuuden investoinniksi’. Ajatellaan, että alkuun pärjätään kyllä kynällä, paperilla tai perinteisellä Excelillä.”
Postaus korostaa, että uuden yrityksen kannattaa ottaa kunnollinen ydinjärjestelmä käyttöön heti ensimmäisestä päivästä alkaen pelkän kynän, paperin tai Excelin sijaan.
Oikea järjestelmä säästää yrittäjän kallisarvoista aikaa manuaaliselta työltä, mahdollistaa mututuntuman sijaan dataan perustuvat päätökset ja luo vankan pohjan yrityksen tulevalle kasvulle. Järjestelmähankintaa ei siis pidä nähdä ”sitten kun” -kuluna, vaan välttämättömänä työkaluna arjen ja liiketoiminnan hallintaan.
Tämä ilmiö ei ole vain mutua, vaan se näkyy myös suoraan Tilastokeskuksen tuoreessa datassa.
Pienimmät yritykset ovat alkaneet tinkiä toiminnanohjauksesta, vaikka suurissa yrityksissä automaatioaste nousee entisestään.
Vielä vuonna 2024 10–19 hengen yrityksistä 50 prosenttia käytti toiminnanohjausjärjestelmää (ERP). Vuonna 2025 tämä luku on tippunut 44 prosenttiin.
Samaan aikaan suurimmat, yli 100 hengen yritykset ovat nostaneet ERP-käyttöasteen jo 90 prosenttiin.
Tekoäly – uskoako hypeen vai ei?
On selvää, että aloittelevan yrityksen tärkein tehtävä on varmistaa kassavirta eli hankkia asiakkaita. Jos liiketoiminta kehittyy suotuisasti, on onnistuttava myös rekrytoinneissa. Kun nämä perusasiat ovat kunnossa, muu hoituu paljon helpommin.
Kuitenkin kaikki puhuvat nyt tekoälystä, ja monen yrittäjän mielessä risteilee täysin perusteltu kysymys: uskoako tähän vai ei? Ehkä et itse ole vielä vakuuttunut tekoälyn hyödyistä omassa arjessasi etkä todellakaan suunnittele sen käyttöönottoa huomenna. Se on täysin ymmärrettävää.
Tässä piilee kuitenkin eräs sokea piste: vaikka tekoäly ei tuntuisi juuri nyt ajankohtaiselta, jäsennellyn datan kerääminen kannattaa silti aloittaa heti. Tekoäly nimittäin vaatii nimenomaan laadukasta historiadataa toimiakseen.
Kun tekoälyavusteiset työkalut jossain kohtaa lyövät toimialallasi toden teolla läpi, ne yritykset, joilla on järjestelmissään valmiina vuosien jäsennelty data myyntitrendeistä ja varaston kierrosta, saavat valtavan etumatkan.
Tilastokeskuksen tiedotteen mukaan vastaavan kokoluokan yrityksissä tekoälyn käyttö on noussut vuodesta 2024 vuoteen 2025 välisellä ajalla 17 prosentista 30 prosenttiin. Totta kai valtaosa käytöstä liittyy vielä markkinointiviestintään, kuten tekstien ja kuvien generointiin, mutta myös automaation ja data-analyysin (koneoppiminen) käyttö kasvaa koko ajan.
Siksi onkin helppo myötäillä: ”Oma valintani uutena yrittäjänä olisi täysin päinvastainen vallitsevaan säästötrendiin nähden: ottaisin kunnon järjestelmän käyttöön heti ensimmäisestä päivästä alkaen.”
Miksi ERP ei ole ”sitten kun” -asia
Ilman järjestelmää olet sokea oman liiketoimintasi luvuille. Kaupan alalla tämä tarkoittaa, että saatat sitoa käteistäsi ”hyllynlämmittäjiin” samalla, kun myyt suosituimpien tuotteiden kohdalla eioota. Kun sisäänostot tehdään hatarien muistikuvien perusteella, et tiedä, mitkä tuotteet oikeasti tekevät tulosta.
Kun liiketoimintadata löytyy järjestelmästä, tiedät tarkalleen, mikä myy. Teet viisaampia päätöksiä alusta alkaen ja rakennat samalla arvokasta datavarastoa tulevaisuuden AI-agentteja varten.
Olipa kyseessä pieni kivijalkakauppa, verkkokauppa tai suurempi tavaratalo, perushaaste on sama: tiedon on oltava ajan tasalla ja yhdessä paikassa. Kun aloitat heti oikeilla työkaluilla, yrityksesi on valmis kasvamaan ilman, että prosessit hajoavat matkan varrella.
Järjestelmä on työkalu, ei kulu
Yrittäjyyden alkumetreillä on miljoona asiaa hoidettavana, mutta älä jätä itseäsi sokeaksi omalle datallesi. On paljon helpompaa rakentaa pohja kerralla kuntoon kuin yrittää korjata sitä vuoden päästä satojen jäsenten tai tuhansien tuoterivien keskellä.
Tehden on kehitetty nimenomaan poistamaan tämä kynnys. Järjestelmän ei kuulu olla monimutkainen kulu, vaan työkalu, joka helpottaa arkea kaikenkokoisissa yrityksissä. Se on kivijalka, jonka päälle rakennetaan sujuva arki, kestävä kasvu ja valmius tulevaisuuden teknologioihin.
Vaikka liiketoimintasi olisi vielä pientä tai markkinatilanne huolestuttaisi, alkuun pääsee jo 28 eurolla kuukaudessa.
Tutustu vaikkapa Tehden Kassa -järjestelmään.
- Artikkelin asiantuntija Mika Kangasoja toimii Tehdenin myyntijohtajana ja tuntee kaupan alan haasteet kuin omat taskunsa. Verkostoidu LinkedInissä!





